Jászalsószentgyörgy nem hivatalos közösségi portálja - Friss, érdekes és független! ÁNTSZ közleménye
Írta: admin
Dátum: 2010.05.22 15:54:03

Forrás: http://www.jaszalsoszentgyorgy.com
Teljes hír

Az elmúlt napok extrém idõjárási körülményei számos településen teremtettek közegészséget veszélyeztetõ helyzetet. Éppen ezért az ÁNTSZ felhívja a lakosság és az érintett önkormányzatok figyelmét arra, hogy az árvízzel, belvízzel sújtott területeken a járványok, betegségek elkerülése érdekében a legfontosabb teendõ a fertõtlenítés.

Az ÁNTSZ kistérségi és regionális intézeteinek munkatársai folyamatos kapcsolatot tartanak az érintett települések vezetõivel, irányítják és ellenõrzik az árvíz idején szükséges közegészségügyi feladatokat, személyes jelenlétükkel is segítik a fertõtlenítés megfelelõ elvégzését és megtörténtét. A fertõzõ megbetegedések megelõzése érdekében az emberek saját maguk és a környezetükben élõk egészségét a következõk betartásával tudják legjobban védeni, illetve a veszélyeket csökkenteni:

• A védekezésben részt nem vevõ lakosságnak lehetõleg kerülni kell a szennyezettnek és feltételezetten fertõzõnek minõsíthetõ árvízzel, belvízzel való érintkezést. Az árvízzel, belvízzel sújtott területekre most csak a mentésben résztvevõk menjenek!
• Fontos a megfontolt viselkedés: ügyeljen mindenki arra, hogy a szennyezett víz ne kerüljön a szájába, szemébe, testére!

• Az árvíz, belvíz által elöntött vagy szennyezett ásott kutak vizét tilos ivóvízként használni, mindaddig, amíg az ár levonulása után az ÁNTSZ elõírásai szerint a hatékony fertõtlenítés meg nem történik.
• Az ár- és belvízzel sújtott településeken

a vezetékes ivóvíz általában használható, hacsak az ÁNTSZ ettõl eltérõen nem rendelkezik. Ez utóbbi esetben az ÁNTSZ tájékoztatását kell figyelembe venni az ivóvíz felhasználása során. Aki a vízvezetékeken csõtörést, vagy a környezetében vízkimaradást észlel, azonnal jelentse a Vízmû üzemeltetõjének és az illetékes kistérségi ÁNTSZ-nek. Amíg megnyugtató választ nem kapnak, a vezetékes vizet is csak forralva szabad használni!

• Az ár- és belvíz mentesítésével foglalkozóknak, vagy egyéb módon a szennyezett vízzel, tárgyakkal, anyagokkal kapcsolatba kerülõknek (pl. lakótér takarítás stb.) a munkavégzés után, illetve minden étkezés elõtt fertõtlenítõszerrel kell kezet mosniuk. Ezenkívül feltétlenül mossunk kezet, amikor hazaérünk, WC használat elõtt és után, minden esetben, ha élelmiszerrel kezdünk foglalkozni. A személyi higiénés elõírások fokozott betartására kell törekedni mindenkinek, aki az ár- és belvízzel sújtott területeken él, vagy a védekezésben vesz részt.
• A vízzáró csomagolású élelmiszerek (fémdoboz, konzerv, üveg, m

ûanyag palack stb.) a külsõ felszín fertõtlenítése után fogyaszthatóak.

• Párolt élelmiszereknél ügyeljünk arra, hogy ne szennyezõdhessenek fröccsenõ vízzel, és védettek legyen rovaroktól, állatoktól (pl. egerek). Javasolt az élelmiszertároló helyek fertõtlenítése.
• Különös gondot kell fordítani a gyermekek, betegek, id

õsek megfelelõ, kielégítõ étkeztetésére, biztonságos élelmiszer és ivóvíz (lehetõleg palackozott víz) ellátására.
• A szennyezett ruhanemûket, textíliákat fertõtlenítõszerrel kell kimosni, majd kivasalni!

 

• Az elöntött házak lakóterei, az alagsori helyiségek, a pincék stb. az ár levonulása után alapos takarítás és fertõtlenítés után vehetõk újra használatba.
• A háztartási hulladékot ár- és belvízmentes szemétlerakó helyre kell szállítani.

• Az elhullott állatokat csak az ár- és belvízmentes területen elhelyezett dögkutakba szabad szállítani. Az állategészségügyi hatóságokat kell értesítenie annak, aki elhullott állatokat lát, talál.
• Nagyon fontos, hogy akinél lázas vagy hasmenéses megbetegedés lép fel, azonnal jelentkezzen az orvosnál!


Praktikus tanácsok

Kézfertõtlenítéshez fertõtlenítõ oldat készítése: vízben literenként két tabletta Neomagnol tabletta feloldása, plusz egy evõkanál ecet hozzáadása. A kezet 1 percig tartsuk benne! Az oldat 4 óráig használható! Kézfertõtlenítéshez bármely közforgalomban kapható kézfertõtlenítõ is megfelelõ.

Szennyezett használati tárgyak fertõtlenítése: fõzõedények, evõeszközök, játékok tisztítás utáni 30 perces áztatása javasolt, hypós oldatban (10 liter vízhez 6 dl hypó) vagy Neomagnolból készített oldatban (literenként 20 tabletta Neomagnol).

Bútorok, egyéb mosható lakberendezési tárgyak fertõtlenítése: a fertõtlenítéshez 10 db Neomagnol tablettát 1 liter vízben oldjunk fel, majd a vízbõl kiemelt és megszikkadt felületeket ezzel az oldattal mossuk át. Az oldatot hagyjuk a felületre rászáradni. 24 óra elteltével a kezelt felületeket puha textíliával töröljük át.

Mosható textíliák fertõtlenítése: egy órás vizes vagy mosószeres áztatás után végezhetõ el,1 liter vízhez adott 5 db Neomagnol tablettát tartalmazó oldatban további 2 órán át történõ áztatással.

Nem mosható textíliák, kárpitos bútorok, szõnyegek fertõtlenítése: 1 liter vízhez 20 tabletta Neomagnolt adva és feloldva az oldattal a fertõtlenítendõ textíliát alaposan át kell kefélni! (Vigyázat, a Neomagnol oldat színelváltozást okozhat!).

Lakóházak, helységek fertõtlenítése: a fertõtlenítést csak akkor indokolt végrehajtani, ha a víz a helyiségbõl visszahúzódott. Ebben az esetben a helyiség padlózatáról – amennyiben azt nagyobb mennyiségû iszap és egyéb szennyezõ anyag borítja – a szennyezõdést egy erre a célra kijelölt helyre távolítsuk el, majd a padlózatot, a mosható felületeket (pl. csempeburkolat stb.) a fentiek szerint elkészített Neomagnol oldattal kell átmosni. Az oldatot hagyjuk rászáradni a felületre. Nem mosható felületeket (pl. meszelt fal) 10 %-os klórmész oldattal kell bemeszelni. (A 10 %-os klórmész oldat készítése: 250 gr klórmészhez 2 liter vizet öntünk fokozatosan, állandó keverés mellett teljes feloldódásig.) Csak frissen készített oldat használható! A klórmészpor használata fokozott elõvigyázatosságot igényel, belégzését, szembe, nyálkahártyára valójutását kerülni kell. A bõrfelszínt védõkesztyû használatával, testfelszínt takaró ruházattal védeni kell.

Talajfertõtlenítés: a mezõgazdasági müvelt területeket klórozni nem szabad, ki kell várni a talaj természetes öntisztulását. A talaj fertõtlenítése (pl. udvar) csak akkor indokolt, ha az észlelhetõen fekáliával, egyéb fertõzõ anyaggal szennyezõdött. Az emberi tartózkodásra, közlekedésre szolgáló földterületeket összefüggõen szórjuk be klórmészporral, amelyet locsolással juttathatunk a talajba.

Szemétdomb, trágyadomb fertõtlenítése: a fertõtlenítendõ felületet klórmésszel összefüggõ rétegben beszórjuk, majd vízzel bõségesen leöntözzük. Ezt követõen a szemétdomb, trágyadomb felszíni részét kb. 10 cm mélyen erre alkalmas eszközzel át kell keverni.

Trágyadomb fertõtlenítése: 1 m3 trágyaléhez 2 kg klórmészport adunk és ezt az elegyet egy erre alkalmas eszközzel alaposan összekeverjük, majd 2 órán át állni hagyjuk.

Vízóraaknák fertõtlenítése: kitisztítás után (víz kiszivattyúzása, iszapeltávolítás) a falak, a csõvezetékek, szerelvények 10 %-os klórmészoldattal történõ meszelése javasolt.

Ûrgödrös árnyékszék fertõtlenítése: ülõdeszkát, padozatot, oldalfalat és a WC egyméteres körzetét 10 %-os klórmészoldattal be kell meszelni, az ülõdeszkát két órás behatási idõ után vízzel alaposan le kell öblíteni. Az ûrgödör tartalmának felületét összefüggõ rétegben klórmésszel be kell szórni (vagy a megmaradt oldattal leönteni).

Ólak fertõtlenítése: az elõzõk szerint 10 %-os klórmésszel történjen.

Ásott kutak fertõtlenítését csak a talajvíz teljes visszavonulása és a kutak többszöri kiszivattyúzása után lehet elvégezni, ezért minden esetben forduljanak a helyi önkormányzathoz!

ÁNTSZ Kommunikációs Fõosztály

Forrás: http://www.antsz.hu


http://www.jaszalsoszentgyorgy.com