Jászalsószentgyörgy nem hivatalos közösségi portálja - Friss, érdekes és független!
Jászalsószentgyörgy elsõ katonai felmérésen
Írta: admin
Dátum: 2008.06.11 07:57:26
A Jászság elsõ részletes térképe a XVIII század elsõ felében élt polihisztor Mikovinyi Sámuel nevéhez fûzõdik. Hasonlóan az ország teljes és részletes felmérésének a gondolata is tõle származott, ám korai halála megakadályozta a kivitelezésében. Az I. katonai felmérésre (1) (felvételezésre) 1763-1787 között került sor, amelyet a maga korában "Josephinische Aufnahme" néven vált ismertté, mivel a munkálatok II. József uralkodása alatt mentek végbe.
A korabeli hadi és katonaföldrajzi viszonyok miatt a Jászság felmérése 1783-85 között ment végbe. A felvételezést és a (német nyelven írt) ország leírást hosszú ideig (mivel egyértelmûen katonai célokat szolgált) titkosan kezelték, ám mára szinte mindenki számára hozzáférhetõ. Sõt! Ma a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Térképtárában az eredeti példányok színes másolta is kutatatható. Az elsõ katonai felmérés anyagában Jászalsószentgyörgy területét tartalmazó térképszelvény a Coll. XVIII./Sect. 20 szelvényen látható. A térképszelvényen jó nyomon követhetõ a település alakja, amely a Zagyva bal partjától Jászladány felé teljesedik ki. A Zagyva nyomvonala ekkor még a szabályozás elõtti formában látható és jobb partjával párhuzamosan mocsaras területsáv, közvetlen a folyómeder partján zsombékos, nádas tárul szemünk elé. A falu alatt egy jelentõsebb sziget található, melynek jobb oldali ága egyenesnek (talán mesterségesnek) tûnik, partján a malom jelével és a németül a feliratával (Mühl). A térképszelvény érdekessége, hogy a község központjában további két malom jelkulcsa található felirat nélkül. Mivel a XVIII. század végén vagy szél, vagy vízi, illetve hajómalom volt csak ismert és ez esetben egyikrõl sem beszélhetünk, ezért a falu közepén található jelkulcsok további értelmezésre szorulnak. Ugyancsak további kutatást igényel a falu délkeleti része alatt a temetõtõl néhány száz méterre jelölt Z H felirat, amely egy út végén a téglavetõ rövidítése lehet. (kb a mai „Mirhó” gödrök területén). A falu helységnevét Alsó Sz. György felirattal a település észak keleti része felett jelenítették meg. (a jász elõnév csak késõbb vált általánossá) A falutól északra egy jelentõsebb erdõ ábrázolása látható Borza Wald névvel. A mai Borsa erdõ északi részén Hat halom névvel kiemelve a kunhalmokra hasonlító domborzatábrázolással a tájból kiemelkedõ dombok láthatók. Az erdõ hovatartozását jelzi, hogy a ki-bevezetõ utak jelentõs része Szentgyörgyre vezet. A település formája hasonlít a maiéhoz. Észak-dél irányú utak valamint a ladányi út már jelen volt ekkor is. A falu közepén, a jelenlegi helyén a templom jelkulcsa látható. A falu keleti szélén a temetõt (2) méretarány szerint ábrázolták, ettõl északabbra a tavak már jelen voltak. Eddig talán publikálatlan az az információ is, hogy a kanális parton levõ malomtól délre a Szolnoki irányba vezetõ út és a Zagyva folyó közti területen egy négyzet alakú zárt területen szintén temetõ jelkulcsábrázolással találkozhatunk, amely alatt egy kereszt létét is jelzi a térkép. Érdekességként említem meg, hogy a településen ekkor 6, a határában további 2 kutat ábrázoltak.
A katonai felvételezés mellett a térképész tisztek végrehajtották az ország leíráshoz szükséges adatok felvételezését is, amely szerint az alábbiakat tartották érdemesnek Szentgyörgyrõl feljegyezni:
Alsó S(zen)t György (Coll. XVIII. Sect. 20)
- Jánoshidától 1, Jászladánytól 1 ½, Alattyántól 1 ½, Jászkisértõl 3 ½, Jászapátitól 4 ½, Jásztelektõl 4 ¼, György Pusztától 2 ½ órányi járásra van.
- Fallal megerõsített templom. Zagyvától kiinduló kanális mentén malom.
- Ugyanaz, mint Alattyánnál. (A Zagyva folyó partján fekszik. Ez a folyó lassú folyású. Medre ingoványos, partja szaggatott. Vize emberek és állatok számára iható!)
- A faluhoz tartozik a Borsa erdõ, ami többnyire vad gyümölcsfákból áll, de ez nem igazán jelentõs.
- Ugyanaz, mint Alattyánnál. (A réteket gyakran elönti a Zagyva folyó, ez az állapot többnyire tavasszal következik be.)
- Ugyanaz, mint Alattyánnál. (Az utak és utcák száraz idõben nagyon jók, de ha tartós esõs idõ jön, akkor rögtön elromlanak és így sáros ragadós, fekete lesz a talaj.)
Az elsõ katonai felvételezés jelentõségét az adja, hogy a középkori állapotok rekonstruálásában elsõ számú forrásként lehet felhasználni. Az Alföld vízrajzáról, útrajzáról, domborzatáról nagy pontossággal tudósítanak és az ország leírásban olvasható információk kitûnõen egészítik ki a térképi ábrázolást. A fentiek természetesen vonatkoznak Jászalsószentgyörgy elsõ katonai felvételezés alkalmával készül térképére is.
(1) Az Osztrák Császárság mintegy 5 400 szelvénybõl álló, 1:28 800 méretarányú térképmûve a kor méreteiben leghatalmasabb topográfiai alkotása volt, a Magyar Királyságot 965, Erdélyt 280, a Temesi Bánságot 208 szelvény ábrázolta. A színes, kéziratos szelvények, mint említettük, titkosak voltak, háború esetén a hadvezérek másolatokat kaptak az érintett területekrõl. Az I. katonai felméréssel elõször Josef Paldus foglalkozott tudományos részletességgel majd a két világháború között Dr. Borbély Andor és Dr. Nagy Júlia, a bécsi Collegium Hungaricum tagjai adtak közre egy tanulmányt, amelyben a magyarországi felmérésekkel foglalkozó rész kapott nagyobb súlyt.
Forrás: Jankó Annamária: A második katonai felmérés, Hadtörténeti Közlemények 2001/1
(2) Közismert, hogy a temetõket egészségügyi szempontok miatt, Mária Terézia rendeletét követõen a falvak szélein nyitották meg.
Forrás: jaszag.uw.hu - Sallai János: Jászalsószentgyörgy elsõ katonai felmérése
http://www.jaszalsoszentgyorgy.com