Jászalsószentgyörgy nem hivatalos közösségi portálja - Friss, érdekes és független!
Alsószentgyörgy lépésrõl-lépésre szeretne...
Írta: Markosz
Dátum: 2011.05.30 03:10:27
Forrás: http://www.jaszalsoszentgyorgy.com
Teljes hír
* Polgármester Úr! Milyen tervekkel és azokra ható tényezõkkel kezdték meg a képviselõ-testülettel az új önkormányzati ciklust?
* Az önkormányzat munkáját nagymértékben segíti a folytonosság, hiszen a képviselõ-testület összetétele, illetve személyem nem változott. Két hónappal ezelõtt egyhangú döntéssel sikerült elfogadni a korábbi ciklusprogramra épülõ és annak folytatását célzó gazdasági programot, amely a "Még Élhetõbb Jászalsószentgyörgyért" elnevezést kapta.
* Mik a fõ irányvonalak, mi lehet az alap amelyre szeretnének építeni?
* Az önkormányzat sok ciklus alatt ugyan, de leküzdötte az elmúlt 20 évben nosztalgikus érzésként megfogalmazott vágyódását a település rendszerváltozás elõtti átlagnál magasabb gazdasági potenciáljára, és régen nagy foglalkoztatással bíró helyzetére. A 2000-es évek elejére kiderült, sok vidéki település az állami szerepvállalás megszûnése után megközelítõleg sem tudott olyan mértékû magántõkére alapozó gazdasági környezetet létrehozni, mint amivel korábban büszkélkedhetett. Ennek az új "iparosodási" hullámnak az idõszaka lezárult, és néhány településen koncentrálódik ma is a maga elõnyeivel. Új stratégiai irányokat kellett és tudtunk kijelölni, mely munkában 2006. októberétõl segédkezem. Ezeknek a megvalósítása megkezdõdött és ennek a ciklusnak a végére már mindenki számára egyértelmûen fogja mutatni a település életképességét középtávú jövõje szempontjából.
* Mit ért ez alatt?
* Két fõ stratégiai célkitûzést. Egyrészt alternatív lakókörnyezetet szeretnénk létrehozni azoknak, akik a két nagyobb városban (Szolnokon és Jászberényben) számos ok miatt nem tudnak letelepedni, ezek lehetnek helyi fiatalok, vagy akár vidékiek is, akiknek megélhetésük megoldott.
* Ez jól hangzik fõleg, hogy Szentgyörgy félúton helyezkedik el, de hogyan?
* A válasz nagyon egyszerû: elsõsorban kötelezõ feladatainkat a közszolgáltatásokat (alapfokú oktatás, nevelés, egészségügy, szociális ügyek, közmû rendszer mûködtetése) kell minél magasabb színvonalon ellátni. Voltak területek, amelyek már korábban is jól mûködtek, azokon tovább próbálunk javítani. Ezeknek a feladatoknak a versenyképes ellátása egyrészt a hozzájuk kapcsolódó infrastruktúra a mai kor elvárásainak szintjére hozásával, másrészt a feladatellátásban résztvevõ humán-erõforrás fejlesztésével valósíthatók meg.
* Úgy tûnik, vannak már eredmények, például újraindult a bölcsõdei ellátás.
* Valóban; 18 éves szünet után kisgyermekes szülõket segítendõ az óvoda épületében hoztunk létre egy csoportot, mely akár bõvíthetõ is további csoportokkal. Ezen túl sikerült az óvodánkat belülrõl jórészt felújítani és akadálymentesíteni. Az iskolánkban színvonalas melegítõkonyhát alakítottunk ki, kulturált parkolót tudtunk építeni, felújítottuk a Tornatermet és folyamatosak az út és járdaépítések is. Nagy gondot fordítunk környezetünk rendbetartására, amit 2009-ben "Települési környezetért" megyei díjjal ismertek el. Felkaroltuk a korábban elhanyagolt Vadas parkot, mely most már alkalmas rendezvények és szabadidõs tevékenységek megtartására. Önként vállalt feladatként kiemelten támogatjuk a civileket például a lelkes és mindig segítõkész önkéntes tûzoltókat, és az igen eredményes több korosztályos labdarúgókat. Bizonyos feltételek mellett támogatjuk a fiatalok letelepedését akár építési telek felajánlásával is.
Fontos számunka az, hogy rend legyen a településen, ezt szorgalmazzuk minden lehetséges eszközzel, amihez reméljük további, segítõ kormányzati lépések is fognak társulni, fõleg a közbiztonság javítása területén. Versenyképességünk egyik fõ eleme lehet az, hogy egyértelmûsítsük elvárásainkat mindenki irányába és ehhez alkalmazkodjon az együttélés feltételeit rendszeresen zavaró kisebb létszámú lakosság is, vagy ha nem, akkor keressen máshol lakóhelyet.
* Mi a másik fõ cél?
* Természetesen nem mondtunk le arról, hogy újabb vállalkozások települjenek le községünkben, így részükre is igyekszünk alternatív környezetet kialakítani és az ezt segítõ lépéseket, döntéseket meghozni. Gondolkodunk adócsökkentésben, telephelyek felajánlásában. Áruik, szolgáltatásaik, megvásárlásával öt éve segítjük a helyi vállalkozásokat. A külterületi utakat és csatornákat szeretnénk rendbe hozni a földhasználókkal összefogva.
* Mindezt hogyan teszik, hiszen naponta szólnak a hírek önkormányzatok százainak anyagi gondjairól?
* Az önkormányzat bevételeit és mûködési kiadásait igyekszünk egyensúlyban tartani, bár 2009-rõl 2010-es évre -a korábbi kisebb elvonások után- egy jelentõs forráskivonásra került sor az állam részérõl. Oktatási intézményeinket sikeresen többletnormatívák bevonásával társulásban tartjuk fenn Jászboldogházával. Ezentúl természetesen pályázunk EU-s és hazai támogatásokra, azonban mindezt átgondoltan és vállalható mértékû saját erõ biztosításával tesszük, illetve csak arra pályázunk, amire szükség van, nem pedig arra amire éppen lehet. Megválasztásom elõtt felhalmozott hitelállományunkat folyamatosan csökkentjük, az elmúlt ciklusban nem eszközöltünk hosszú lejáratú kötelezettséget. A jövõben is azt tervezzük, ha szükség is lenne pénzügyi segítségre, csak átmenetileg, maximum néhány évre szóljon úgy, hogy az állomány egészében csökkenõ tendenciát kövessen.
* További tervek?
* Jelenleg is folyamatban van a falumegújítási projektünk, mely tartalmazza a központ, a piactér és az óvoda játszóterének felújítását, mintegy 50 millió Ft támogatással. Jövõre a buszöblök kialakításával folytatjuk a munkát, új buszvárókat építünk rávezetõ járdákkal, praktikus burkolt terekkel. Szeretnénk a csapadékvíz befogadóinkat kotorni és összekötni, valamint újabb utakat és járdákat építeni, tervezzük a Vadas csárda rehabilitálását is.Mindezeket pályázati támogatással szeretnénk megvalósítani.
Sok sikert és kitartást kívánok hozzá!
Forrás: Szoljon.hu
http://www.jaszalsoszentgyorgy.com