Magyar Holokauszt Emléknap – április 16.
Csak nemrég tudtam meg, hogy Szentgyörgyön is állt zsinagóga, mégpedig nem is messze tõlünk, a Petõfi utcában. Érdekelnek az épületek, így elkezdtem kutakodni utána, hátha találok valakinél fotót róla. Fénykép helyett egy egész dolgozatra leltem, amit 2008-ban írtak, a MAZSIHISZ (Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége) Oktatási osztálya által kiírt pályázatra.
A dolgozatot három középiskolás lány írta, akik a szolnoki Vásárhelyi Pál Közgazdasági és Idegenforgalmi Két Tanítási Nyelvû Szakközépiskola tanulói: - a jászalsószentgyörgyi Csirke Hajnalka - a szászberki Ónodi Zsuzsanna - a jászladányi Varga Dominika, akik akkor kilencedikesek voltak.
A dolgozat címe: Emlékek Jászalsószentgyörgy zsidó lakosságának múltjából
Az Országos Rabbiképzõ-Zsidó Egyetem honlapján jelent meg a hír: „Budapest, 2008. május 27. Zsidó környezetünk védelme A MAZSIHISZ Oktatási osztálya ez évben is meghirdette tanulmányi szimpóziumát, "Épített környezetünk védelme, különös tekintettel annak zsidó vonatkozásaira" címmel. A szimpóziumra 15 írásbeli munka érkezett különbözõ terjedelemben, tartalommal. A beérkezett dolgozatok hiteles irodalmi forrásokra, saját megfigyelésekre, vagy szóbeli riportokra épülnek. Sokszínû a szemléltetés fotók, térképek, korabeli okiratok másolatai. A készítõk életkora, képzettsége, valamint a zsidósághoz való viszonya heterogén. Azonban a közös tulajdonságuk, hogy felkeltette érdeklõdésüket egy - egy zsidó emlék, temetõ, zsinagóga, vagy az egy - egy település egykori zsidóságáról való megemlékezést fontosnak ítélik.
Valamennyi munka készítõjét, számos esetben felkészítõ tanárát oklevélben és szerény anyagi lehetõségeinkhez mérten könyvjutalomban részesítünk. A jutalmak postai úton jutnak el az oktatási intézmények igazgatóihoz, akik a tanévzáró ünnepélyeiken emelik ki azt a figyelemreméltó tanulói tevékenységet, mely a magyarországi zsidó örökség - mint - épített környezet megõrzését, védelmét, emlékezését, fenntartását célozzák.” A dolgozat elsõ oldalait idemásolom, s akit érdekel, megtalálja az egész dokumentumot Szolnokon a Damjanich Múzeum Néprajzi Osztályán. A dolgozat-részlet után Dr. Gulyás Éva muzeológus bírálatát is érdemes elolvasni! A teljes dokumentáció itt található
admin
- 2011.02.11 04:08:35 6 hozzászólás ~
1144 megnyitás
|